Dance for Eco-Anxiety
Hurja Piruetti mukana uudessa kansainvälisessä hankkeessa!
Hurja Piruetti on aloittamassa uutta eurooppalaista yhteistyöprojektia D4EA – Dance for Eco-Anxiety, jonka rahoittaa Creative Europe -ohjelma. Toteutamme hankkeen yhdessä kolmen eurooppalaisen tanssitoimijan kanssa:
Corps et Arts Dance District (CADD), Ranska
Interdansa, Espanja
Ijshaamanka, Italia
D4EA – Dance for Eco-Anxiety vastaa eurooppalaisten nuorten kasvavaan ilmastoahdistukseen. Hanke luo tilaa tunteiden käsittelylle ja validoimiselle ei-verbaalisen, luovan ilmaisun keinoin, tanssin ja liikkeen kautta.
Projektin tavoitteena on vahvistaa kulttuuritoimijoiden, opettajien ja instituutioiden osaamista.
Hanke tukee parhaillaan käynnissä olevaa kestävän kehityksen sertifikaatin uusimisprosessiamme ja avaa samalla laajempaa keskustelua Euroopan tasolla.
Mikä on D4EA?
D4EA – Dance for Eco-Anxiety vastaa eurooppalaisten nuorten keskuudessa yleistyvään ympäristöahdistukseen. Hanke luo tilaa tunteiden käsittelylle ja validoimiselle luovan, sanattoman ilmaisun kautta. Hanke antaa kulttuurialan toimijoille, kasvattajille ja instituutioille mahdollisuuden kehittää, testata ja levittää yhdessä innovatiivista menetelmää, jossa tanssia ja liikettä hyödynnetään tunne-elämän joustavuuden, kansalaisosallistumisen ja ilmastotietoisuuden edistämiseksi. Ijshaamankan (Italia) koordinoima ja yhteistyössä Corps et Arts Dance Districtin (Ranska), Hurja Piruetin (Suomi) ja Interdansan (Espanja) kanssa toteutettava 24 kuukauden mittainen D4EA -hanke noudattaa jäsenneltyä, monialaista lähestymistapaa.
Konsortio keskittyy aluksi osaamisen kehittämiseen ja yhteiseen suunnitteluun (WP3), pilotoi sitten menetelmää työpajojen ja tanssiresidenssien kautta kaikissa neljässä maassa (WP4) ja päättää hankkeen lopputuloksiin (WP5), joihin kuuluu julkisia tanssiesityksiä ja kansainvälisiä keskusteluja.
Kuumpanit
Interdansa (Espanja)
Interdansa on La Garrigassa, Espanjassa toimiva tanssikoulu, joka tarjoaa opintoja 3-vuotiaista aikuisiin. Sen kansainvälinen tiimi tarjoaa erikoistuneita tanssin koulutusohjelmia, joissa painotetaan taiteellista kasvua, henkilökohtaista kehitystä ja sosiaalista osallisuutta. Koulutusten lisäksi Interdansa toteuttaa vaikuttavia hankkeita vähemmistöryhmien tukemiseksi, kulttuurivaihdon edistämiseksi ja oppilaiden valmistelemiseksi kansainvälisiin tanssikilpailuihin. Organisaatio yhdistää ammattikoulutuksen vahvaan painotukseen yhteisöllisiä arvoja, esteettömyyttä ja liikkeen kautta saavutettavaa henkisestä hyvinvointia.
cAdd (Ranska)
cAdd on ranskalainen yhdistys, jolla on yli 25 vuoden kokemus tanssikasvatuksesta, kulttuuriohjelmiston tuottamisesta sekä taiteellisesta luomisesta. Fenouilletissa ja Castelsarrasinissa toimiva yhdistys toimii sekä ammattitanssiryhmänä että yleisötaiteen keskuksena. Monikulttuurisella ja sukupolvien välisellä lähestymistavalla se edistää tanssin asemaa osallisuuden ja vuoropuhelun välineenä. Tiimi järjestää ammattikoulutusta, harrastustunteja ja kulttuurisen ulottuvuuden koulutuksia sekä kuratoi vuotuisen tapahtumakauden, jossa yhdistyvät kuvataide ja esittävät taiteet, näyttelyt, työpajat ja yhteisötapahtumat.
Jshaamanka (Italia)
ASD Ijshaamanka perustettiin vuonna 2004 Monia Mattiolin aloitteesta. Yhdistyksen taiteellinen johtaja Mattioli on saanut koulutuksensa klassisessa tanssissa Italiassa ja Lontoossa sekä Alankomaissa Teatteritaiteiden yliopistossa (theaterschool) ja SNDO:n nykytanssin kehitysyksikössä.
Vuosien varrella koulu on kasvanut tasaisesti laajentamalla opettajien ja tanssilajien valikoimaa. Se toimii Serra De Contissa 200 neliömetrin tiloissa, joihin on esteetön pääsy. Koululla on integroitu tanssiteatterin tutkimuskeskus Pergolassa sekä sivutoimipisteet Corinaldossa, Frontonessa ja Pergolassa.
Koululla on yli 185 jäsentä Pesaro-Urbinon ja Anconan maakunnista. Koulussa työskentelee 10 pätevää opettajaa, tutkijaa ja koreografia, jotka ohjaavat tanssikursseja ympäri vuoden. He muodostavat toimintaryhmiä kuudella muulla eri teemaisella ja organisatorisella osa-alueella, joilla yhdistys toimii, kuten integroidun tanssiteatterimenetelmän kehittämistutkimuksessa, kulttuuritapahtumien, kuten festivaalien ja seminaarien, strategisessa järjestämisessä sekä katselmuksissa vuoden ympäri. Yhdistys osallistuu aktiivisesti myös eurooppalaisiin Erasmus-projekteihin, joissa se on toiminut johtajana vuodesta 2018 lähtien.
Lisätietoja ja virallinen sivu
Virallinen sivusto
Facebook: D4EA-danceforecoanxiety
Instagram: @dance4ecoanxiety
Youtube: @DanceForEcoAnxiety

